Są różne rodzaje drzwi. Mamy drzwi klasyczne, wahadłowe, mamy drzwi przesuwane, są także drzwi które aby otworzyć należy unieść. Ale nie wszędzie da się zastosować te trzy rodzaje wymienionych drzwi, a często jest tak, że jakieś pomieszczenia koniecznie trzeba odseparować od siebie za pomocą jakiegoś przepierzenia.

Ot, na przykład przybudowaną do kuchni spiżarkę. Co wtedy najlepiej się sprawdzi? Oczywiście odpowiedź jest bardzo prosta – będą to  drzwi harmonijkowe. Najlepsze w nich jest to, że nie potrzeba wstawiać żadnych futryn żeby je zainstalować. Właściwie potrzebne są wyłącznie dwa zawiasy, żeby je przymocować do czegoś no i to wszystko. Takie drzwi najczęściej są wykonane z tworzywa sztucznego, które można myć na wszelkie sposoby.

Jednak jest ono na tyle twarde, że drzwi nie wyginają się w żaden sposób. Gdzie jeszcze można zainstalować owe drzwi harmonijkowe? Oczywiście świetnie sprawdzą się na strychach, w piwnicach – ogólnie do zaaranżowania jakiejś dużej przestrzeni wewnątrz domu, a takiej którą można podzielić na przykład na dwie mniejsze. Chyba jednak najczęściej są właśnie stosowane jako oddzielenie kuchni od przyległej do niej spiżarki.

Wbrew pozorom takie drzwi nie mają na celu wyłącznie pełnienia łatwego oddzielenia jednej przestrzeni od drugiej. Ich nieszczelność daje wentylację, która jest bardzo potrzebna na przykład w takiej spiżarce, gdzie trzymanych jest z reguły mnóstwo towarów. Owe drzwi czasami bywają wykorzystywane przy prysznicach, jednak ich nieszczelność akurat tam nie sprawdza się. No chyba, że harmonijka jest składana na przykład na trzy części, które można w jakiś sposób zatrzasnąć. Stosując ją wyłącznie jako przepierzenie nie ma konieczności jej uszczelniania. Jej funkcja jest bowiem raczej zasłonowa. (Na zdjęciu: drzwi harmonijkowe Platinum).